Akce pro děti a mládež

Dlouhodobě se věnujeme zejména dětem a mládeži v nesnadné životní situaci nejen prostřednictvím projektových dnů v rámci Neformálního vzdělávání v České Kanadě a v našich službách Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kompas a Sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi, ale pořádáme pro ně i příměstské tábory, workshopy a podobné akce, kde se mohou potkávat se svými vrstevníky, zábavnou formou se naučit něco nového a smysluplně trávit svůj čas. Zde nabízíme přehled některých proběhlých akcí.

spolecna2

Příměstský tábor Cesta kolem světa v termínu 11. - 15. července 2022

Příměstský tábor s názvem Cesta kolem světa jsme pořádali 11. - 15. července 2022 v J. Hradci a okolí pro děti a mladé v nesnadné životní situaci, s kterými jsme jako Charita v kontaktu.
 
Každý den byl zaměřený tématicky na jiný kontinent. V průběhu dne se účastníci seznámili se základními informacemi a reáliemi daného kontinentu. Celý den provázely zábavné aktivity zaměřené na danou část světa a jedlo se jejich typické jídlo. Každý tým si zvolil svojí barvu, vymyslel svůj název a vyrobil si vlastní vlajku. Na závěr každého dne účastníky čekalo ověření jejich získaných znalostí a následně dostali razítko do táborového cestovního pasu. Tábora se účastnilo 20 dětí. Do realizace se zapojili jak zaměstnanci Charity Jindřichův Hradec, tak dobrovolníci a stážisti.
 
Celá akce byla z větší části hrazena z dotačního programu Jihočeského kraje na podporu služeb nedefinovaných zákonem č. 108/2006 sb., a to částkou 20 000 Kč. Dále byl spolufinancován z Tříkrálové sbírky, darů anonymních dárců a těchto sponzorů: penzion Hůrky, spolek Vajgarská SAŇ, McDonald's Jindřichův Hradec a Bistro Karot. Všem dárcům a sponzorům srdečně děkujeme!
logo jihočeského kraje
 
Evropa
Tématem prvního dne byla Evropa. Nejprve se účastníci blíže seznámili s naším kontinentem a dále se více zaměřili na Francii. Den strávili putováním na věž na Rýdův kopec u Děbolína, která v tomto dni symbolizovala Eiffelovu věž. V průběhu cesty se účastníci průběžně učili něco nového o Francii a o jejím hlavním městě. Měli různé úkoly týkající se např. katedrály Notre-Dame, Eiffelovy věže, Vítězného oblouku, ... Za každý správně vyplněný úkol tým dostal body v podobě eura.
 
Srdečně děkujeme za podporu penzionu Hůrky, který sponzorsky zajistil oběd na tento den! 
 
 
MicrosoftTeams-image (50) (1) MicrosoftTeams-image (67) (1) MicrosoftTeams-image (56) (1) MicrosoftTeams-image (76) (1) MicrosoftTeams-image (78) (1)
 
 
Austrálie
Tématem dalšího dne byla Austrálie. V rámci tohoto dne šli účastníci na Jindřišskou pískárnu, kde se odehrával celý program plný her. Seznámili se se základními údaji o Austrálii. Jedním z úkolů bylo například hledání mušlí v týmech. Dále například rozlišovali australská zvířat např. koaly, ptakopyska nebo klokana a dalších, které měli odlišit od těch evropských. V rámci dne účastníci sbírali byliny a vařili z nich čaj. Na závěr absolvovali test, který prověřil jejich znalosti: např. hlavní město Austrálie, nejznámější a nejlidnatější město, atp. Za každý správně vyplněný úkol tým dostal body v podobě australského dolaru. 
 
australie1 australie10 australie3
 
australie4 australie6 australie9
 
australie2 australie5
 
Asie
Třetí den příměstského tábora proběhl se zaměření na téma Asie. První část dne strávili účastníci na Charitě a věnovali se batikování triček - každý tým ve svojí barvě. Dále proběhla prezentace o Asii se zaměřením na Srí Lanku, při které se dozvěděli celou řadu od obecných informací přes oblečení, jídlo až po architekturu. Získané znalosti byly jako každý den ověřeny. Odpoledne všichni vyrazili na Dračí loď na rybník Vajgar, kde poté následovaly další společné hry jako sudoku, šifry apod.
 
Srdečně děkujeme spolku Vajgarská SAŇ za značné snížení ceny, díky které jsme mohli mít k dispozici jak jejich vybavení, tak i profesionála přímo na Dračí lodi!
 
asie1 asie2 asie3
 
asie4 asie5

Amerika
Čtvrtý den příměstského tábora naší Charity byl zaměřený na Ameriku. Začalo se seznámením s tímto kontinentem. Všichni se dozvěděli základní informace. Blíže byly probírány Spojené státy Americké. Odpoledne bylo sportovně zaměřeno. Účastníci měli možnosti si zahrát baseball, který patří mezi typické americké hry.
 
Srdečně děkujeme McDonald's Jindřichův Hradec, který sponzorsky zajistil oběd pro tyto děti a mladé v americkém stylu!
 
 MicrosoftTeams-image (123) amerika4 amerika5
 
 
spolecna
 
Afrika
Tímto pátým dnem účastníci zakončili společné týdenní putování. Jejich poslední zastávkou byla Afrika. Tento kontinent byl nejprve účastníkům představen. Měli možnost vidět pravé africké oblečení a doplňky, které si následně mohli vyzkoušet. Poté navštívili výstavu fotografií s názvem Afrika v srdci. Odpoledne bylo doprovázené hrami. Pro Afriku jsou typické například pyramidy, a proto měli účastníci bojový úkol postavit lidskou pyramidu nebo se pomocí toaletního papíru zabalit jako mumie. 
 
Příměstský tábor byl zakončen jarmarkem, kde si mohli za získané body z celého týdne „nakoupit“ odměny. Všem byl také předán pamětní list, který jim bude připomínat skvěle strávený prázdninový týden.
 
Srdečně děkujeme za podporu Bistru Karot, které sponzorsky zajistilo oběd tento den! 
 
afrika9 afrika1 afrika8
 
afrika7 afrika6
 
afrika2  afrika4 afrika5
 

Výlet úzkokolejkou do Hůrek pro rodiny s dětmi z řad klientů našich služeb 2022

Na datum 15. května připadá Mezinárodní den rodin, během kterého proběhl výlet úzkokolejkou do Hůrek organizovaný našimi sociálními pracovnicemi ze Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi sv. Rity pro jejich klienty. Součástí byly i hry pro děti a opékání buřtů.
 
Akce vznikla ve spolupráci s Jindřichohradeckými místními dráhami, a.s., kterým tímto srdečně děkujeme!
 
MicrosoftTeams-image (119)
 
MicrosoftTeams-image (122)