Noclehárnu sv. Antonína mohou využít ženy až do konce března
15. března 2021 Aktuálně

Noclehárnu sv. Antonína mohou využít ženy až do konce března

Noclehárna sv. Antonína je jednou ze sociálních služeb Farní charity Jindřichův Hradec, která se nachází v Nežárecké ulici čp. 115. Tato služba byla určena již devět let pouze mužům nad 18 let, až na letošní rok, kdy se podařilo ve spolupráci s městem Jindřichův Hradec zřídit alespoň na dočasnou dobu noclehárnu pro ženy, která bude fungovat až do konce března. Důvodem vzniku noclehárny pro ženy byly jak vysoké mrazy, tak dlouhodobá poptávka po této službě ze strany žen bez přístřeší nebo žen v nouzi.  

Kapacita noclehárny pro muže je 8 lůžek. Ač se může zdát, že v zimním období je noclehárna pro muže vždy naplněna, není to tak. Od loňského sychravého podzimu, přes zimní výkyvy teplot až do začátku března byla noclehárna navštěvována průměrně pěti klienty za noc, celkově se tak jednalo asi o 21 mužů ve věku 25–65 let především z Jindřichohradecka. Nestalo se tedy pracovníkům, že by museli někoho odmítat z důvodu naplněné kapacity. To se stává naopak v létě. Jak je to možné? S ohledem na zhoršující se počasí mají klienti tendenci řešit svou sociální nebo zdravotní situaci. Noclehárna je pomocí pouze dočasnou, na několik hodin v noci. Situaci osob bez přístřeší přes den neřeší.

Jak bylo řečeno, v měsíci únoru byla zřízena dočasná noclehárna pro ženy, a to na stejné adrese jako noclehárna pro muže, pouze se jedná o jiný vchod a místnost se sociálním zařízením. Kapacita je omezena na tři ženy v nouzi.  Noclehu využily dosud tři ženy. „Pokud se zadaří, rádi bychom noclehárnu pro ženy otevřeli opět minimálně přes další zimní období. V ideálním případě by mělo dojít ke vzniku celoroční noclehárny pro ženy,“ dodává Jitka Smrčková, PR pracovnice Farní charity JH.

Noclehárna sv. Antonína spustila za období pandemie covid-19 dvakrát krizový režim služby, kdy se kromě svého běžného chodu věnovala osobám bez přístřeší, kterým byla nařízena karanténa. V prvním případě se jednalo o jednu osobu, v druhém o čtyři. Karanténa proběhla zdárně, klienti dodržovali nařízená opatření a u nikoho se neprokázalo onemocnění covid-19.

Noclehárna i nadále funguje za zvýšených hygienických opatření a dodržuje doporučení MPSV k chodu služby. Mezi hygienická opatření patří dezinfekce prostor, povrchů, rukou, používání ochranných pomůcek, měření teploty apod.

noclehárna_1

Bc. Jitka Smrčková DiS.

PR pracovnice
Tel.: 605 791 147 E-mail: 5bGuRWie~-xy.Z4WHcuBR299T-uk87j7T-M