Charita v Jindřichově Hradci přesunula část služeb do zrekonstruované bývalé školky
19. dubna 2023 Napsali o nás

Charita v Jindřichově Hradci přesunula část služeb do zrekonstruované bývalé školky

Jižní čechy teď napsaly 19.4. 2023: Ve středu 19. dubna otevřela Charita Jindřichův Hradec pro své klienty nové prostory ve zrekonstruované budově bývalé školky na sídlišti U Nádraží. Nabídne tam tři sociální služby a vznikne tu dobrovolnické i komunitní centrum.

Nemovitost patří městu, které ji koupilo spolu s pozemkem a dalšími objekty v loňském roce za téměř 40 milionů korun. „Po odkoupení bývalé školky nás oslovila ředitelka Charity s tím, že by rádi rozšířili svou činnost, tak jestli bychom se nějak nedomluvili na poskytnutí prostor. Město nakonec s pronájmem souhlasilo a nechalo objekt zrekonstruovat. Stihli jsme to za poměrně krátkou dobu, pracovalo se tu i přes vánoční svátky," zmínil místostarosta Jindřichova Hradce Radim Staněk.

Pásku nově otevřených prostor přestřihli starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár, místostarosta Radim Staněk, ředitel Diecézní Charity České Budějovice Jiří Kohout, ředitelka Charity Jindřichův Hradec Karolína Píchová a jindřichohradecký probošt Ivo Prokop, který místu požehnal.

„V prvním patře prostor, které jsme právě otevřeli, se budou nacházet dvě registrované služby, a to poradna pro lidi v nouzi a sociální rehabilitace. Zároveň tu vznikne i komunitní a dobrovolnické centrum, ve kterém bude probíhat například doučování, zajistíme tu volnočasové aktivity pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, setkávání seniorů nebo i českých a ukrajinských občanů," vyjmenovala ředitelka Charity Jindřichův Hradec Karolína Píchová.

Poradna pro lidi v nouzi poskytuje pomoc lidem v těžké životní situaci a obrátit se na ni mohou i ti, kteří si nevědí rady se svými nadměrnými dluhy. Sociální rehabilitace sv. Markéty je pak určená osobám v krizi starším 18 let. Vede klienty k samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti. V přízemí budovy pak funguje výdejna Samaritán, která nabízí materiální pomoc.

„Ostatní služby jsme zachovali na našem původním sídle v ulici Archiváře Teplého. Věnujeme se tam rodinám s dětmi nebo dětem. Zůstává tam tedy nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kompas a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi," dodala ředitelka.

V novém místě na sídlišti U Nádraží bude pracovat deset sociálních i odborných pracovníků. „Služby, které tu poskytujeme, jsou jak ambulantní, tak i terénní. Někteří pracovníci tady budou mít tedy pouze zázemí, odkud budou vyjíždět do terénu. Tyto prostory splňují přesně to, co potřebujeme. Chtěli jsme přesunout více služeb tak, aby to dávalo smysl. Rozrůstáme se a potřebnost se objevuje i v dalších oblastech. Hledání vhodného místa trvalo celkem dlouho, už loni v březnu jsme totiž věděli, že potřebujeme další prostory," připomněla Karolína Píchová.

Napsala: Lucie Váchová
Zdroj: Charita v Jindřichově Hradci přesunula část služeb