V bývalé školce otevřeli novou Charitu, pomůže s dluhy i sociálními dávkami
21. dubna 2023 Napsali o nás

V bývalé školce otevřeli novou Charitu, pomůže s dluhy i sociálními dávkami

Napsala o nás Mladá fronta DNES 21.4. 2023: V Jindřichově Hradci otevřeli nové zázemí pro Charitu. Nachází se v jedné z budov areálu bývalé školky na sídlišti U Nádraží a má pomoci všem lidem v nouzi.

Sklad plný oblečení, jídla a praktických potřeb do domácnosti, dvě společenské místnosti, knihovnička a hudební nástroje. Navíc ještě zkušební byt s malou kuchyňkou nebo pár malých kanceláří pro osobní schůzky.
Takové je nové zázemí Charity Jindřichův Hradec, které její zástupci spolu s vedením města včera otevřeli v jedné z budov areálu bývalé školky na sídlišti U Nádraží.

„Naše Charita poskytuje pět registrovaných služeb. Je mezi nimi nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi nebo noclehárna. V této budově bude sídlit sociální poradenství pro lidi v nouzi a sociální rehabilitace sv. Markéty,“ vyjmenovala ředitelka Charity Jindřichův Hradec Karolína Píchová. Doplnila, že v současnosti se poradenská služba zaměřuje na dluhové poradenství a klientům pomáhá například s podáním návrhu na insolvenci. Konzultace poskytuje také v oblasti bydlení, práce nebo sociálních dávek. Ročně její služby využije 200 až 300 klientů.

Druhá služba – sociální rehabilitace – je čerstvou novinkou a své klienty si teprve hledá. „Pomáhá lidem, kteří se dostali na okraj společnosti, s nácvikem běžných věcí, jako je každodenní úklid, vaření nebo příprava na pohovor,“ vysvětlila Píchová s tím, že součástí objektu je i cvičný byt, ve kterém si klienti budou tyto úkony procvičovat.

Společenské místnosti objektu budou nad rámec těchto služeb sloužit také jako dobrovolnické a komunitní centrum pro lidi z Ukrajiny nebo k volnočasovým aktivitám seniorům a dětem ze znevýhodněného prostředí.

„V přízemí funguje výdejna Samaritán, kde jsme schopni poskytnout materiální pomoc pro ty, kteří se ocitli v těžké situaci. Týká se to oblečení, jídla i vybavení do bytu, které lidé mohou potřebovat třeba po požáru,“ přiblížila Píchová.

Objekt koupili od podnikatele

Objekt bývalé školky odkoupilo město před rokem od místního podnikatele. Ten ho chtěl využít pro vybudování multifunkčního centra. Záměr mu ale nevyšel a budovy tak řadu let chátraly.
„Když jsme se pustili do rekonstrukce, ukázalo se, že je tady spousta skrytých problémů, které jsme nemohli dříve odhalit a které práce dost zkomplikovaly,“ popsal jindřichohradecký místostarosta Radim Staněk.
Ostatní budovy areálu, v nichž dříve sídlily jesle, jsou dnes již zčásti zdemolované. Město chce vzniklý prostor využít jako parkoviště pro lidi ze sídliště.
„Je to nejrychlejší možné řešení problému s parkováním v této lokalitě,“ sdělil Staněk s tím, že město nyní jedná s další neziskovou organizací, která by mohla v budoucnu služby charity v budově doplnit.

Autor: Tomáš Souček

Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/charita-jindrichuv-hradec-byvala-skola-otevreli-zazemi-sklad.A230420_172308_budejovice-zpravy_khr